Edith Steinová se narodila 12. října 1891 v německém Breslau (dnes Vratislav, Polsko) jako nejmladší z jedenácti dětí ve zbožné židovské rodině. Zemřela 9. srpna 1942 v plynové komoře v Osvětimi, kam byla poslána, když odmítla zapřít svůj židovský původ.
V roce 1916 dokončila doktorskou práci z filozofie na univerzitě v Göttingenu pod vedením slavného zakladatele fenomenologie Edmunda Husserla. Dne 1. ledna 1922 byla Edith Steinová pokřtěna jako katolička a přijala jméno Tereza.
Dne 14. října 1933, ve svých 42 letech, vstoupila Edith Steinová do karmelitánského kláštera v Kolíně nad Rýnem a přijala řeholní jméno Teresa Benedicta a Cruce – Tereza, blahoslavená od Kříže -, které odráželo její zvláštní oddanost Kristovu utrpení, Tereze z Avily a Janu od Kříže.
V roce 1933 požádala Vatikán o pomoc pro svou židovskou komunitu. Její život a spisy se zaměřovaly na tajemství radosti v utrpení, vítězství v neúspěchu a umírání a zmrtvýchvstání s Kristem.
V červenci 1942 byla sestra Terezie spolu se svou sestrou Rosou poslána do koncentračního tábora v německém Terezíně, kde 9. srpna 1942 zemřela v plynových komorách Osvětimi. Papež Jan Pavel II. ji 11. října 1998 prohlásil za svatou:
Ke cti Nejsvětější Trojice, k povznesení katolické víry a k podpoře křesťanského života z pověření našeho Pána Ježíše Krista, svatých apoštolů Petra a Pavla i z vlastního rozhodnutí, po náležité úvaze a častých modlitbách o Boží pomoc a po poradě s našimi bratry biskupy prohlašujeme a určujeme, že bl. Terezie Benedikta od Kříže, Edita Steinová, je světice, a zapisujeme ji mezi svaté a rozhodujeme, že má být uctívána v celé církvi jako jedna ze svatých. Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého.