Stále více lidí se dozvídá o nizozemském knězi, blahoslaveném Titovi Brandsmovi, a jeho hrdinské smrti v nacistickém koncentračním táboře. Michael Driscol, kněz z Floridy, tvrdí, že se na Brandsmovu přímluvu zázračně uzdravil z rakoviny.
„Byl to statečný a odvážný muž,“ řekl otec Driscoll (76) agentuře CNA. „Když kázal, dobře věděl, že ve shromáždění jsou lidé, kteří si dělají poznámky a vše, co říká, předávají nacistům. Přesto se nebál a pokračoval dál.“
Otec Driscoll čelil svému vlastnímu osudu. V roce 2004 mu byl diagnostikován pokročilý melanom. Krátce poté mu někdo daroval malý kousek černého obleku Tita Brandsmy, který si každý den nasazoval na hlavu. Podstoupil náročnou operaci, při níž mu lékaři odstranili 84 lymfatických uzlin a slinnou žlázu. Podstoupil 35denní ozařování, ale jeho rakovina byla tak rozsáhlá, že odhadovali šanci na přežití na 10 až 15 procent.
Lékaři však nyní dospěli k závěru, že rakovina je pryč, a potvrdili, že jeho zdravotní stav za posledních 12 let je důkazem, že se stal zázrak. Jeho léčbu a uzdravení z rakoviny ve čtvrtém stadiu nelze vysvětlit medicínsky. Driscoll parafrázoval slova svého lékaře z doby před 3,5 lety: „Není třeba se k tomu vracet, neutrácejte peníze za letenky do nemocnice, jste vyléčen, už tady žádnou rakovinu nevidím.“ Driscoll se v roce 2012 vrátil do nemocnice, kde se léčil.
Zjevný zázrak by mohl vést ke kanonizaci blahoslaveného Tita Brandsmy. Diecéze Palm Beach, kde Driscoll slouží jako důchodce, zaslala své poznatky a důkazy do Vatikánu v prosinci 2017.
Brandsma, nizozemský karmelitánský kněz, byl profesorem a novinářem. Byl silným kritikem nacistické ideologie. Po obsazení jeho země nacisty v květnu 1940 začalo pronásledování židovských občanů a bylo schváleno stále větší omezení jejich pohybu.
Kněz hájil svobodu katolického školství a katolického tisku, který bojoval proti nacistické propagandě. „Byl mluvčím nizozemských biskupů,“ řekl Driscoll. „Bojoval proti nacistům a všemu, co dělali proti katolickému tisku, katolickým školám nebo pronásledování Židů.“
Brandsma odmítl vylučovat židovské děti z katolických škol a postavil se proti povinné nacistické propagandě v katolickém tisku. Z tohoto důvodu ho nacisté v lednu 1942 zatkli. Následně byl deportován do koncentračního tábora Dachau v Německu a s ním dalších 2700 příslušníků duchovenstva. V rukou svých věznitelů čelil nelidskému zacházení a týrání.
„K ostatním vězňům byl však velmi laskavý a vybízel je, aby odpustili lidem, kteří je ve vězení pronásledovali a trestali, a také aby se vzdali malé porce jídla, kterou by mohli dát ostatním.“ Driscoll vysvětlil.
Kněží z jiných zemí než z Německa nesměli v táboře sloužit mši, protože většina z nich byla polského původu. Brandsma však nadále vykonával své kněžské povinnosti.
„Němečtí kněží pašovali eucharistii, aby ji mohli rozdávat vězňům. Brandsma ji schovával v pouzdře na brýle,“ řekl Driscoll. Neustále povzbuzoval ostatní vězně a rozdával jim eucharistii, kde se dalo. Brandsma byl později s chatrným zdravím poslán do vězeňské nemocnice. V té době se proslýchalo, že kdo do této vězeňské nemocnice vstoupí, nevyjde živý. Pravděpodobně už když tam šel, věděl, že se mu může stát všelicos, protože tamní lékaři se pravidelně zabývali pokusy na lidech. Driscoll uvedl, že 26. července 1942 dala zdravotní sestra Brandsmovi smrtící injekci a on tehdy zemřel. Jeho ostatky byly pravděpodobně ještě ten den zpopelněny. V té době mu bylo 61 let. Službu konající zdravotní sestra později skutečně vypověděla, že jeho smrt nařídilo gestapo, nacistická tajná policie.
„Než zemřel, dal této ženě svůj růženec, který byl dost primitivní, z jednoduchých korálků. Řekl jí, aby se modlila růženec. Ona však namítla, že to neumí, protože není věřící. Řekl jí, že stačí, když bude střídat korálek za korálkem a přitom říkat větu: Modlete se za nás hříšné, nyní i v hodině naší smrti. Amen. A prostě pokračuj. A to stačí,“ vzpomíná americký kněz.
Brandsma byl blahořečen v listopadu 1985 jako mučedník pro víru. Podle Driscolla nás kněžský život učí hlásat evangelium odvážně, mocně a beze strachu.
„Myslím, že to je jedna z důležitých otázek,“ řekl. „Být k sobě navzájem laskaví, jako byl on ke svým spolubratřím, a snažit se je utěšit, pokud upadli do hříchu nebo zoufalství. Předpokládám, že spousta těch lidí kolem byla v naprosté depresi, a on je povzbuzoval.“ Driscoll se také zamýšlí nad povahou víry, nemocí a jejím léčením. Ti, kdo trpí nemocí, by se měli snažit ze všech sil … neztrácet naději.
„Je to právě víra, která uzdravuje. Věřím, a to je důležité,“ řekl. „Říkám to lidem: Není to o tom, že se dotknete kusu látky na svém těle. Je to víra, která zachraňuje. Neměli byste se vzdávat naděje, ale mít víru.“ Ježíš říká: „Proste a dostanete.“ Nepřestávejte se za to modlit. Samozřejmě, že každý člověk dostane nějakou odpověď, které bude rozumět.
Otec Mario Esposito, karmelitánský kněz z New Yorku, je vicepostulátorem pro kauzy svatých. V rozhovoru pro noviny uvedl, že neví o žádných dalších zázracích spojených s osobou kněze Tita Brandsmy, které by byly předmětem vyšetřování.
„Doufáme, že tento případ by mohl být jedním z mnoha, ale existují velmi náročná pravidla a Řím bude tento případ citlivě vyšetřovat,“ řekl Esposito.