Fatimští pastýři popsali, jak se cítili při zjevení anděla, a zmínili se o rozdílech mezi touto zkušeností a zjeveními Panny Marie.
Rok před zjevením Panny Marie ve Fatimě se dětem zjevil anděl. Označil se za anděla míru a portugalského anděla strážného. Tato zjevení, která se odehrála při třech různých příležitostech v roce 1916, jsou považována za vstupní cestu k mariánským zjevením ve Fatimě v roce 1917.
Účelem tří zjevení anděla bylo připravit duše tří malých pastýřů – Františka, Lucie a Hyacinty – na okamžik, kdy k nim Panna Maria promluví. Poselství anděla nám tak pomáhá lépe porozumět této události, zvláště když slavíme její 100. výročí. I když je pravda, že zjevení anděla je přípravou na zjevení Panny Marie, je třeba poznamenat, že sama Lucie ve svých pamětech uvádí, že zjevení anděla mělo na duše dětí jiný účinek než zjevení Panny Marie.
Když mluví o andělském zjevení, píše, že „síla Boží přítomnosti byla tak intenzivní, že nás pohltila a téměř úplně zničila. Zdá se také, že nás na dlouhou dobu zbavila používání našich tělesných smyslů. Během těchto dnů jsme vykonávali své venkovní práce, jako by nás k nim vedla tatáž nadpřirozená bytost, která nás k nim vedla. Pokoj a štěstí, které jsme pociťovali, byly obrovské, ale zcela vnitřní, neboť naše duše byly zcela zaměřeny na Boha. Fyzické vyčerpání, které nás přemohlo, bylo také velké.“
Podle Lucie byly dojmy, které v nás Panna Maria zanechala: „stejná vnitřní radost, stejný pokoj a štěstí, ale místo tohoto fyzického vyčerpání přišla jakási obrovská bujnost. Místo této anihilace v Boží přítomnosti jásavá radost, místo překážky při mluvení jasné nadšení v komunikaci. “
7 silných účinků na duši a smysly dětí:
Slova anděla
V době zjevení anděla bylo Hyacintě 6 let, Lucii 9 let a Františkovi 8 let. Navzdory nízkému věku se nám však andělova slova „tak vtiskla do mysli, že jsme na ně nikdy nezapomněli“ (z Luciiných vzpomínek ). Tento účinek či dojem popsaný sestrou Lucií je velmi důležitý pro pochopení a ocenění způsobu, jakým andělé působí na lidské bytosti: osvěcují lidskou mysl a zároveň ji posilují; a toto posílení se děje právě přítomností či blízkostí anděla.
Svatý Tomáš Akvinský v této souvislosti používá následující příklad: „To, co je méně horké, se stává žhavějším v přítomnosti toho, co je žhavější, takže síla intelektu nižšího anděla je posilována vyšším andělem, který k němu vzhlíží.“ (srov. např. To je výchovná úloha andělů a díky ní rosteme ve ctnosti tím, že posilujeme svůj rozum. A jestliže svatí andělé posilují naše chápání, démoni působí pravý opak: způsobují temnotu v našem vnímání a ztěžují nám chápání a jednání podle pravd, které známe.
Nadpřirozený pocit v Boží přítomnosti
Nadpřirozený pocit je intenzivní a Boží přítomnost je důvěrně pociťována. Pokud jde o první zjevení anděla, sestra Lucie vzpomíná, že „nadpřirozená atmosféra, která nás obklopovala, byla tak intenzivní, že jsme si ještě dlouho neuvědomovaly svou existenci a zůstávaly jsme ve stejné poloze, v jaké nás anděl zanechal, a neustále opakovaly stejnou modlitbu. Boží přítomnost byla tak intenzivní a upřímná, že jsme se ani neobtěžovaly mluvit jedna na druhou. Ještě druhý den jsme cítili atmosféru obklopující naše duše, která se jen postupně rozptylovala.“
Něco podobného se stalo i při druhém zjevení, kdy Lucie vzpomíná, že je anděl opustil v „nadpřirozeném prostředí“. Při třetím zjevení, při němž byli malí pastýři přeneseni nadpřirozenou mocí, „byla síla Boží přítomnosti tak intenzivní, že nás pohltila a téměř úplně zničila“.
Tento dojem nás vede k pochopení, že anděl strážný není „roztomilý andělíček“, jak se například v různých uměleckých ztvárněních někdy může jevit. Andělé jsou mocné osobnosti a my bychom před nimi měli zaujímat velký postoj úcty a respektu, protože nám přinášejí Boží přítomnost a působí jako jeden z Božích zástupů. Andělé jsou obrazy světla, protože jsou ponořeni do Božího světla, které kontemplují. Síla, kterou andělé přinášejí, je tedy silou dobra a lásky, která nám zároveň umožňuje konat všechny dobré věci. Stejně tak přítomnost svatých andělů přináší důsledky v podobě Božího vlivu na celé stvoření a zejména na každou bytost, zejména na člověka.
Fyzikální, fyzické účinky
Zjevení anděla má fyzické účinky. Lucie na různých místech vypráví o této skutečnosti a říká, že po zjevení zůstali ve stejné pozici, v jaké je anděl zanechal, a nebylo pro ně vůbec snadné o tom svobodně mluvit. Následující dialog, který Lucia vede, prozrazuje: „Když jsme mluvili o andělovi, nevím, co to bylo, že jsme se cítili tak nevysvětlitelně.“ Hyacinta řekla: „Nevím, co cítím. Nemůžu mluvit, zpívat, hrát, nemám sílu cokoli dělat.“ ‚A co cítíš?‘ ptá se. „Já taky nevím.“ František odpověděl.
Ale co tím myslím? Anděl je mnohem krásnější než všichni ostatní. Přemýšlej o něm. „Při třetím zjevení byla přítomnost nadpřirozena mnohem silnější.“ ‚To je pravda,‘ řekl jsem. Po mnoho dní František nemohl ani promluvit. Později řekl: „Vidět anděla mě velmi těší, ale špatné je, že potom nejsme schopni nic dělat. Nemohl jsem ani chodit. Nevím, co se to se mnou dělo.“
Tento jev nám ukazuje, že anděl nikdy nic nežádá pro sebe. Nechce, abychom se zabývali povrchnostmi nebo druhotnými detaily. Andělé nás vždy vedou k Bohu a dělají to ze všech sil, aby nás orientovali pouze na podstatu, kterou je Bůh. Pravá, autentická přítomnost andělů nám přináší jednoduchost bez prostoru pro extravaganci nebo zvučná slova bez významu a obsahu. Nepoužívají žádné složité pojmy o Bohu, ale spíše nás inspirují k pokoře a přísné poslušnosti. Andělé si uvědomují důležitost mlčení, protože díky mlčení si můžeme uvědomit hodnotu času a naši odpovědnost za každé slovo, které vyslovíme.
Sdělování pravdy
Anděl sděluje dětem pravdy, aniž by je musel vysílat slovně nebo jiným zvláštním způsobem. Během druhého zjevení, při kterém anděl ukázal Lucii, Hyacintě a Františkovi hodnotu oběti, nejenže tuto hodnotu pochopili, ale také pochopili; kdo je Bůh, jak je miluje a jak chce být milován, jak vysokou hodnotu má oběť a jak je mu milá a jak svou odpovědí na oběť obrátil mnoho hříšníků. Podle toho, co bylo řečeno v prvním z těchto bodů, mohou andělé osvítit a rozšířit lidské chápání, ale při pohledu na tento bod vidíme, že andělé také rozšiřují lidské poznání vůči Božím věcem.
Neobvyklá krása
Přítomnost anděla odhaluje neobyčejnou krásu.
Katechismus katolické církve, číslo 330, potvrzuje, že andělé zjevují nádheru Boží slávy.
V Exodu 23,21 čteme, že tyto duchovní bytosti nesou Boží jméno.
Soukromí učitelé
Anděl inspiruje děti, aby následovaly jeho příkladu. Během zjevení anděla malí pastýři opakují andělova gesta a slova: zaujímají stejný postoj – klečí na zemi a odříkávají modlitby, které je anděl učí. Anděly lze považovat za soukromé učitele, které má každý člověk na cestě ke svatosti. Musíme tedy opakovat to, co nás učí, a to nejen mechanicky. Již výše bylo zmíněno, že když andělé osvěcují, posilují a zvyšují naše chápání, ovlivňují také naši vůli tím, že nám ukazují, co je dobré.
Radost a mír
Mějte vnitřní radost a mír. To jsou vlastně aspekty správného rozlišování duchů: ďábel nás zanechává plné smutku a starostí, zatímco svatí andělé v nás zanechávají pocit štěstí a pokoje, protože vedou duši k tomu, co je dobré, totiž k lásce k Bohu a ke sjednocení s ním. Zjevení anděla v Portugalsku jsou tedy cennou katechezí o mocné roli našeho anděla strážného v našem životě a v našem růstu ve svatosti.