Svatý Štěpán Uherský (975-1038) sehrál důležitou roli při christianizaci své země. Štěpán se narodil jako pohan, ale v mládí se spolu se svým otcem, vévodou Gézou, nechal pokřtít českým biskupem svatým Adalbertem z Prahy. Ve dvaceti letech se Štěpán oženil s Giselou, sestrou císaře Jindřicha II.
V roce 997 Štěpán nastoupil po svém otci na vévodský trůn a okamžitě začal prosazovat křesťanství (z náboženských i politických důvodů). Poté, co upevnil svou vládu, požádal papeže, aby mu udělil titul „král“; stalo se tak o Vánocích roku 1001.
Štěpán energicky vedl a napomáhal vzniku církve v Uhrách. Zrušil pohanské zvyky (někdy i násilně, neboť to byl dobově uznávaný způsob); zakládal kláštery a napomáhal úsilí o obrácení prostého lidu. Ačkoli byl Štěpán v mnoha ohledech úspěšný, jeho posledních sedm let bylo trpkých. Jeho milovaný syn Emerik (rovněž uctívaný jako světec), kterého pečlivě připravoval jako svého nástupce, zahynul v roce 1031 při nehodě na lovu a jeho příbuzní se bezostyšně přeli o to, kdo z nich bude následníkem trůnu (někteří z jeho synovců se ho skutečně pokusili zabít). Štěpán zemřel v roce 1038; v roce 1083 byli on i jeho syn Emerik kanonizováni.