Střední Itálii zasáhlo 30. října 2016 zemětřesení o síle 6,6 stupně, které zničilo mnoho měst včetně Arquata del Tronto. Farní kostel v tomto městě byl zcela zničen, zůstaly po něm jen trosky a teprve v posledních dnech byl v sutinách konečně nalezen svatostánek z kostela.
To, co v něm objevili, bylo skutečně „zázračné“.
Podle National Catholic Register „hostie, které byly nalezeny ve svatostánku vytaženém z trosek farního kostela v Arquata del Tronto, neobsahují žádné bakterie ani plíseň, jak se obvykle s hostiemi po několika týdnech stává“.
Ciborium bylo umístěno na boku svatostánku a obsahovalo 40 hostií, jejichž barva, tvar ani vůně se vůbec nezměnily.
Místní kněz tuto událost označil za „zázrak“, ačkoli místní biskup, ačkoli nabádal k opatrnosti při podobných prohlášeních, sám připustil, že nález nepotřebuje „žádná slova vysvětlení“.
Po 16 měsících si hostie stále zachovávají svou čerstvost.
Nalezení hostií po tak dlouhé době připomíná eucharistický zázrak, který se odehrál v jiném italském městě, v Sieně. Zázrak se odehrál 14. srpna 1730 a podle místních zpráv a vyprávění se zloději vloupali do baziliky a ukradli tabernákl s 351 transsubstanciačními hostijemi. O tři dny později bylo všech 351 hostií objeveno v almužní schránce svatyně Panny Marie Provenzanské, odkud byly odcizeny.
V průběhu let hostie nejevily žádné známky zkázy. 14. dubna 1780 přijal jednu z hostií generální sekretář františkánského řádu otec Carlo Vipera a shledal ji čerstvou a neporušenou. Protože některé z hostií byly v předchozích letech podávány k přijímání, nařídil představený, aby bylo zbylých 230 hostií uchováno a uskladněno a nikdy nebyly rozdávány k přijímání. Dodnes zůstávají v kostele a zachovávají si čerstvost ze dne, kdy byly vyrobeny.
Pokud by se nedávný nález v Itálii potvrdil, jednalo by se o další eucharistický zázrak, k němuž v posledních letech došlo, podobně jako v roce 2008 v polské Sokolce.