Stejně jako vloni i letos do všech domovů v Česku před Vánoci míří Betlémské světlo. To, že se jedná o novodobou vánoční tradici, ví dnes už každý. Světlo, které se každoročně zapálí v Betlémě a pak putuje do všech domácností napříč Evropou, se znovu dostává i k nám. Doma ho každoročně mají nejen mladí a staří, ale i celé rodiny s dětmi. Symbol Vánoc nemůže chybět u žádné štědrovečerní večeře, u tvoření atmosféry při rozdávání dárků, ani když s dětmi zapalujete svíčky ve skořápkách, které vyplouvají na svou cestu. Mít doma Betlémský plamínek a nenechat ho zhasnout po tak dlouhé cestě, znamená zapojit se do obrovského řetězu a být při tom! Být při tom, co spojuje před Vánoci statisíce lidí…
Betlémské světlo se stalo novodobým symbolem Vánoc. Myšlenka šířit Betlémské světlo – plamínek zapálen v místě narození Ježíše Krista, vznikla v roce 1986 v Rakouskem Linci. Světlo každý rok putuje leteckou dopravou z Izraele do Lince, kde se odpaluje a rozosiala do dalších 25 zemí světa.
Do Česka se Betlémské světlo dostalo poprvé v prosinci 1989. Toto první světélko do bývalého Československa přinesli čeští exiloví skauti z Rakouska. Od tohoto roku ho do země a do domácností každý rok přinášejí čeští skauti.
Pro skauty je Betlémské světlo znakem míru, přátelství a klidu, proto tento symbol chtějí každý rok na Vánoce přinášet do domácnosti, aby si lidé v tomto konzumním světě uvědomili, jaký je pravý význam Vánoc.
Úžasnou symbolikou je alespoň několik dní udržovat toto světélko při domácím Betlémě a tímto plamínkem zapálit svíčku na štědrovečerním stole či zapálit oheň v rodinném krbu.