Cecilie se narodila v Římě a byla vychována v učení a dokonalé praxi katolicismu. V mládí složila slib panenství Bohu. Rodiče ji však přinutili, aby se provdala za urozeného pohanského mladíka jménem Valerianus. Odmítla se vzdát svého slibu, přesvědčila svého nového manžela, aby respektoval její panenství, a nakonec i jeho získala pro křesťanství.
Později se na víru obrátil i jeho bratr Tiburtius a oba bratři ji praktikovali s velkou horlivostí. V důsledku toho je prefekt Turcius Almachius odsoudil k smrti. Jejich kat Maximus se však sám obrátil a podstoupil mučednickou smrt spolu s oběma bratry. Cecilie jejich ostatky pohřbila do jednoho hrobu.
V té chvíli se Cecilie dostala do hledáčku prefekta a brzy ji začali vyhledávat jeho důstojníci. Než byla zajata, zařídila, aby byl její dům přeměněn na místo bohoslužeb římské církve. Po slavném vyznání víry byla odsouzena k udušení ve své lázni. Jako zázrakem se to nepodařilo, a tak byl Cecilii přidělen voják, který jí měl setnout hlavu. Voják třikrát udeřil Cecilii do krku, aniž by jí zcela setnul hlavu, a utekl, zanechávaje pannu nasáklou krví. Žila ještě tři dny, během nichž byla schopna činit dispozice pro chudé. Byla pohřbena v Kallistových katakombách mezi biskupy a vyznavači umučenými pro víru.
Svatá Cecilie je patronkou hudby. Na mnoha středověkých vyobrazeních je zobrazena buď s mučednickou korunou v ruce, nebo hrající na varhany. Zatímco hudebníci hráli na její svatbě, Cecilie ve svém srdci zpívala Bohu. Když byla v Římě v roce 1584 založena Hudební akademie, stala se Cecilie patronkou tohoto institutu, čímž se její úcta jako patronky církevní hudby obecně rozšířila. Dnes všude existují ceciliánské spolky (hudební sdružení) a varhany se staly hlavním atributem zobrazovaným v ceciliánském umění.
Praktické lekce:
Lekce 1: Odvaha stát si za vírou, i když je to těžké: Svatá Cecilie zůstala věrná svému slibu panenství a víře v Boha. Ukazuje nám příklad odvahy a odhodlání postavit se proti světským tlakům a zůstat věrní své víře, i když to může přinést obtíže a utrpení. Když se nám někdy nedaří být věrní svému přesvědčení, můžeme si vzít příklad ze svaté Cecilie, která svou víru prokázala i v těžkých chvílích.
Lekce 2: Služba druhým a péče o potřebné: I během těžkých chvílí, když byla svatá Cecilie v zajetí a čekala na smrt, nezapomněla na ty, kteří byli v nouzi. Svědčí o tom její poslední činy, kdy byla k dispozici chudým a potřebným. Ukazuje nám, že i v těžkých a bolestných chvílích bychom neměli zapomínat na potřeby druhých a snažit se jim pomoci, protože i v těchto chvílích můžeme žít podle Boží vůle.