Sestra Lucie z Fatimy vysvětluje, proč je každodenní modlitba růžence nutností. Fatimská vizionářka nám dává tolik jasných důvodů, abychom pochopili, proč Panna Maria doporučuje všem každodenní modlitbu růžence.
Chcete v roce 2017, kdy slavíme 100 let od fatimských zjevení, získat další vysvětlení, proč bychom se měli denně modlit růženec, jak to Panna Maria řekla fatimským dětem, a tedy i nám?
Služebnice Boží, sestra Lucie, nám to může říci. Nejprve uvádí, že s touto výzvou přišla sama Panna Maria při svém prvním zjevení 13. května 1917.
Panna Maria zakončila své první poselství prosbou, aby se děti každý den modlily růženec a prosily za ukončení války a mír pro svět.
Dále se sestra Lucie zmiňuje o tom, jak je důležité se modlit, abychom získali milosti a překonali pokušení. Růženec je dostupnou modlitbou nejen pro vizionáře, kterými byly fatimské děti, ale pro všechny lidi.
Sestra Lucie, tentokrát karmelitánka z Coimbry, opakuje otázku, kterou jí mnohokrát položili: „Proč nám Panna Maria řekla, abychom se každý den modlili růženec, a ne abychom chodili každý den na mši svatou?“
„Nebudu si úplně jistá odpovědí, protože Panna Maria nám to nikdy neřekla, a abych vám řekl pravdu, ani mě nenapadlo se na to ptát.“ Sestra Lucie se však dělí o to, co si myslí a čemu porozuměla, a ochotně připouští odlišný výklad významu poselství v intencích Církve svaté, protože „…je to sama Církev, které se pokorně a ochotně podřizuji ve věcech oprav, změn nebo prohlášení k poselstvím.“
Sestra Lucie uvádí důvody
Věří, že Bůh je Otec, který se „přizpůsobuje potřebám a možnostem svých dětí. Kdyby nás nyní Bůh prostřednictvím Panny Marie požádal, abychom každý den chodili na mši svatou a přijímali jeho svaté Tělo, nepochybně by se našlo mnoho lidí, kteří by zcela oprávněně řekli, že to není možné. Někteří kvůli vzdálenosti, která je dělí od nejbližšího kostela, nebo z jiných důvodů – okolnosti jejich života, stav, práce, zdraví atd.“
Nicméně „na druhou stranu se modlitbu růžence může modlit každý – bohatý i chudý, moudrý i nevědomý, velký i malý“.
Lucie všechny udržuje v napětí. Růženec se může modlit kdokoli, kdekoli a v různých situacích.
„Všichni lidé dobré vůle se mohou a mají modlit růženec každý den. Proč? Aby se spojili s Bohem. Děkovat mu za jeho dary a prosit o milosti, které potřebujeme.Je to modlitba, která nás přivádí do užšího kontaktu s Bohem, jako když syn jde za svým otcem, aby mu poděkoval za dary, které dostal, a aby s ním promluvil o potřebách, poprosil ho o vedení, pomoc a požehnání.“
Lucia zdůrazňuje, že se všichni potřebujeme modlit každý den, a říká, že Bůh nás žádá, abychom se modlili modlitbu, která je v našem dosahu: růženec, který se můžeme modlit buď společně, nebo soukromě, buď v kostele před Nejsvětější svátostí, nebo doma, buď na cestě, nebo tichou procházkou venku. „Matka rodiny se může modlit růženec, zatímco kolébá své dítě v kolébce nebo vykonává domácí práce. Náš den má 24 hodin. Růženec nevyžaduje mnoho času.
Vyhraďme si čtvrt hodiny na duchovní život a na náš důvěrný rozhovor s Bohem.“
Popisuje, jak věří, že po mši svaté je modlitba růžence tou nejpříjemnější modlitbou, kterou můžeme Bohu nabídnout. Uvažujeme také o tajemstvích vykoupení, s nimiž se setkáváme během mše svaté.
„Růženec má nesmírný přínos pro naši vlastní duši. Kdyby tomu tak nebylo, Panna Maria by o něj tak úpěnlivě nežádala.“
Lucia odpovídá na všechny otázky týkající se počtu modliteb růžence. Vysvětluje, že „… potřebujeme mít jasnou a živou představu o tom, co děláme, a vědět, zda jsme splnili vše, co jsme si naplánovali každý den obětovat Bohu. Tímto způsobem si zachováváme a posilujeme důvěrný vztah s Bohem a posilujeme v sobě víru, naději a lásku.“
„A co ti lidé, kteří chodí na mši každý den? Měli by se také neustále modlit modlitbu růžence? Samozřejmě. Ani ti lidé, kteří jsou na mši svaté přítomni každý den, by neměli zanedbávat modlitbu růžence.“
A dodává tento detail: „Je zřejmé, že čas, který věnujeme růženci, není totožný s časem stráveným na mši svaté. Tito lidé se mohou modlit růženec jako přípravu na mši svatou, aby byli více přítomni v eucharistii, a je to také způsob, jak poděkovat za mešní dary.“
Lucia dále popisuje, že vidí jen velmi málo skutečně kontemplativních duší, které v sobě udržují úzký vztah s Bohem. „Připravuje je na důstojné přijetí Krista v eucharistii. Hlasitá modlitba je pro ně zásadní. Měli by co nejvíce rozjímat, meditovat a kontemplovat. Stejně tak by se měli modlit růženec.“
Vždy se jedná o růženec. Dodává, že jako formu přípravy pro přijetí Ježíše v Eucharistii a zachování důvěrného vztahu s Bohem můžeme použít mnoho krásných modliteb, „ale myslím, že nenajdeme univerzálnější modlitbu, než je modlitba pěti nebo patnácti růžencových tajemství“.
Sama sestra Lucie také vybízí k modlitbě liturgie hodin, i když si myslí, že není přístupná všem.
Jaká je tedy její odpověď? „Možná, že ze všech těchto důvodů nebo i z jiných, o kterých nemáme tušení, se Bůh, který je naším Otcem a rozumí potřebám svých dětí, rozhodl zahrnout na jedné úrovni každého z nás každodenní modlitbou růžence a usnadnit nám tak hledání cesty k němu.“
Sestra Lucie přidává další důvody
Lucia přidává další připomínku: „O modlitbě růžence hovoří Magisterium již mnoho let. To, k čemu nás Bůh svým poselstvím tak naléhavě vyzývá, lze shrnout do tvrzení, že růženec je forma modlitby, která je pro lidi obecně nejvhodnější. A my si toho musíme vážit, a přesto vynaložit veškeré úsilí, abychom se ho nikdy nevzdali.“
Proč?
„Bůh a Panna Maria nejlépe vědí, co je pro nás dobré a co nejvíce potřebujeme. Růženec nám navíc bude mocným prostředkem, který nám pomůže uchovat si vlastní víru, naději a lásku.“
Zde je důvod, proč je výzva ke každodennímu růženci určena všem. Říká se v něm: „Dokonce i ti, kteří se neumějí modlit nebo se nemohou dostatečně soustředit na modlitbu a rozjímání, myslí na Boha už ve chvíli, kdy vezmou do rukou růženec. Zmínka o různých tajemstvích ze života Ježíše Krista, která se jim vynoří v mysli, rozjasní jemné světlo víry v duši a zabrání mu zcela zhasnout.“
Co se tedy může stát, když zanedbáme tento příkaz naší nebeské Matky ve Fatimě?
Sestra Lucia říká: „Na druhé straně ti, kteří se přestanou modlit růženec, a ti, kteří nechodí denně na mši svatou, nemají nic, co by je podporovalo, a tak skončí ztraceni v materialismu pozemského života.“
To vše nás vede k závěru, že růženec je modlitba, kterou nám všem Bůh prostřednictvím své Církve a Panny Marie doporučil jako cestu a bránu ke spáse: „Modlete se růženec každý den.“
Modleme se všichni denně růženec, který je pro nás cestou ke spáse.