Svatý Vavřinec byl jáhnem a mučedníkem římské církve ve třetím století. O jeho raném životě není nic známo; v mládí ho jeho poctivost a víra přiměly papeže Sixta II., aby ho pověřil rozdělováním církevních prostředků chudým.
Během pronásledování nařízeného císařem Valeriánem v roce 257 byl papež Sixtus a několik dalších křesťanů zatčeno a usmrceno. [Svátek svatého Sixta a jeho druhů se slaví 7. srpna.]
Vavřinec věděl, že jej samotného brzy stihne stejný osud, a proto shromáždil všechny církevní peníze a rozdal je chudým; dokonce prodal posvátné liturgické nádoby, aby částku navýšil. Když se o tom dozvěděl římský prefekt (státní úředník, obdoba starosty), představil si, že křesťané vlastní obrovský poklad, a požadoval, aby mu ho Vavřinec vydal. Jáhen souhlasil a požádal pouze o tři dny na jeho shromáždění; poté shromáždil velké množství chudých, nemocných, vdov a sirotků. Když prefekt dorazil, Vavřinec prohlásil: „Tady je poklad církve.“ Rozzlobený úředník pak nařídil Vavřincovu okamžitou popravu.